+905337159777 +905465880097

Otel Alezi Üretimi

Tekstil üretiminin tarihçesine şöyle bir bakacak olursak (otel alezi, pike, havlu grubu vb ne geçmeden önce) Türkiye’deki başlangıcı Osmanlı Devletine hatta Selçuklu dönemine kadar uzanır. Bu dönem içerisinde bir şekilde Avrupa’ya ulaştırılmış olan Türk kumaşları büyük bir beğeni toplar. Cumhuriyet dönemiyle beraber ilk kurulan endüstri dallarında biri tekstil olur ve öncelikle kamuda daha sonra da özel sektördeki firmalarda, iplik, dokuma ve terbiye işletmeleri kurulur.

İlk Sümerbank fabrikasının Kayseri’de kurulmasıyla birlikte modern anlamda tekstil sektörünün ilk temelleri atılmış olur. Burada çalıştırılması planlanan tüm elemanlar yurtdışında eğitim görür. Bu gelişmeyle beraber Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kurulan fabrikalar sayesinde bir yandan istihdam sağlanıp, işçi ve teknik elemanlar yetiştirilirken diğer yandan da bu fabrikalar, kuruldukları bölgelerdeki sosyal yaşantının gelişmesine katkıda bulunur. Önceleri iplik ve bez (otel alezi, nevresimi kısacası tekstili daha sonra gelişme gösteriyor) ithalatı yapan Türkiye daha sonra pamuk üretimiyle başlayıp iplik üretimine geçerek katma değerli ürünlerin üretimine başlar.

Tekstil ve hazır giyim sektörünün önemi, gerek sağladığı istihdam bakımından gerekse ihracat açısından Türkiye açısından son derece önemli bir sektördür. Sonuç itibarıyla bu sektör tam manasıyla Türkiye için lokomotif görevi gören bir sektördür. Hal böyle olunca da artan talep neticesinde tekstil sektörü de kendi içerisinde çeşitli kategorilere ayrılma gereksinimi duymuştur. İşte bu kategorilerden biri de otel tekstili sektörüdür.

Bu alanda hizmet veren bir firma olarak üretimini yaptığımız ürünler arasında bulunan otel alezi de, otel pikesi, nevresimi çarşafı battaniyesi gibi sıklıkla tercih edilen Linen grubu ürünlerimizdendir. Ve kaliteyi, müşteri memnuniyetini prensip olarak önde tutan firmamız,  tüm otel tekstili ürünü ihtiyaçlarınızı size uygun tasarımlarla üretmeye devam edecek sektördeki pozisyonunu korumaya devam edecektir.

1113Otel Tekstili02/07/2015 14:52
Copyright © 2015